Омладинске радне акције у социјалистичкој Бугарској – од идеологије до радне праксе
ДОИ: https://doi.org/10.2298/GEI2202037P УДК 39-044.955:331.103.5(497.2) Оригинални научни рад
Сажетак
Истраживање је усмерено на важан сегмент државне политике у социјалистичкој Бугарској – принудно ангажовање младих, будућих интелектуалаца као неплаћене или слабо плаћене радне снаге у различитим секторима привреде. Овим обавезним запошљавањем средњошколаца и студената током летњих месеци, владајуће елите су покушавале да дисциплинују младе и да их науче радним навикама. Главни облик принудног рада је подразумевао учешће у омладинским радним бригадама, с тим да су се постепено наметале и друге форме омладинских радних акција. Рад представља етнолошку студију сезонских радних акција младих у сектору међународног туризма 70их и 80их година 20. века. Намера овог рада је да се сагледа перспектива младих интелектуалаца који су радили током летњег распуста у Омладинском туристичком бироу „Орбита” као хонорарни туристички водичи. Овај облик привременог запошљавања младих прихваћен је као алтернатива учешћу у омладинским бригадама и везан је за интелектуални рад. Циљ је да се анализирају главне карактеристике културних форми које су се изградиле услед запошљавања младих људи као хонорарних водича у Међународном омладинском центру „Георги Димитров“ близу Приморског. Анализирани су они државни принципи и норме који су младима наметнути током њиховог обављања послова водича. Предмет истраживања су конкретно: ставови како се опходити према туристима, потом односи у радној средини и радне навике, свакодневне потешкоће које су се јављале приликом обављања послова и начини њиховог превазилажења, неформалне активности. Студија је заснована на биографским интервјуима који су вођени 2019. и 2020. године са људима старости између 50 и 65 година, који су били запослени као водичи. Ауторка се ослања и на сопствена искуства која је стекла радећи као водич током шест летњих сезона и, у том смислу, користи методологију рефлексивне антропологије. Резултати истраживања показују како заправо настаје несклад између очекивања и намера власти у погледу пружања туристичких услуга, с једне стране, и конкретних облика понашања и радних навика које су млади испољавали. Примери су индикативни за разумевање промена које су се одвијале „одоздо” путем стратегија које су млади спроводили свакодневно, спрам првобитно замишљеног система међународног омладинског туризма у социјалистичкој Бугарској.
Кључне речи: хонорарни водичи, радне акције, омладински туристички биро „Орбита“, Међународни омладински центар „Георги Димитров“, међународни туризам
Reference
Benovska-Sabkova, Milena. 2003. „Sotsialni mrezhi, koalitsii i klientelizam na rabotnoto myasto prez perioda 1960–1989 g. v Sofia”. Balgarska etnologia 1: 5–25.
Benovska-Sabkova, Milena. 2009. „Sotsializmat kato modernizatsia (nablyudenia varhu Bulgaria)”. Balgarska etnologia 4: 5–22.
Brunbauer, Ulf. 2010. „Sotsialisticheskiyat nachin na zhivot“. Ideologia, obshtestvo, semeystvo i politika v Bulgaria (1944–1989). Ruse: MD „Elias Kaneti“.
Creed, Gerald. 2007. Opitomyavane na revolyutsiyata. Ot sotsialisticheskata reforma kam protivorechiviya prehod v edno balgarsko selo. Sofia: Apostrofi.
Ivanova, Maya. 2018. Turizam pod nadzor. Balkanturist – nachaloto na mezhdunarodniya i masov turizam v Balgaria. Sofia: Siela.
Ivanova, Radost. 2003. „‘Stroim za narodnata republika’. Mladezhkite stroitelni brigadi – shkola za komunistichesko vazpitanie”. In Sotsializmat: realnost i ilyuzii. Etnologichni aspekti na vsekidnevnata kultura, eds. Radost Ivanova, 54–62. Sofia: Etnografski institut s muzey BAN.
Luleva, Ana. 2021. Kultura na (ne)doverieto v Balgariya. Antropologichni perspektivi. Sofia: IK „Gutenberg“.
Petrova, Ivanka. 2021. “Privilegiya ili prinuda: neshtatnata ekskurzovodska rabota na uchashti se v sotsialisticheska Balgariya mezhdu normata i trudovite praktiki”. In Balgarskiyat sotsializam. Ideologiya, vsekidnevie, pamet, eds. Ana Luleva, Ivanka Petrova, Petar Petrov, Svetla Kazalarska & Yana Yancheva, 62–80, Sofia: AI „Prof. Marin Drinov”.
Roth, Klaus. 1998. “Praktiki i strategii za ovladyavane na vsekidnevieto v edno selo na sotsialisticheska Bulgaria”. Sotsiologicheski problemi 3–4: 225–237.
Raeva, Bilyana. 2010. “Detstvoto i brigadirskoto dvizhenie (1946–1950). Razpredelenie na vremeto v brigadata (po materiali ot Dimitrovgrad)” In Detstvoto pri sotsializma. Politicheski, institutsionalni i biografichni perspektivi, eds. Ivan Elenkov & Daniela Koleva, 131–163 Sofia: Riva.
Wolf, Gabriele. 2003. „Vlast“ i „svoenravie“. Kam analiza na realnia postsotsialisticheski zhiznen svyat. In Sotsializmat – realnost i ilyuzii. Etnologichni aspekti na vsekidnevnata kultura, eds. Radost Ivanova, 120–132. Sofia: Etnografski institut s muzey BAN.
Yancheva, Yana. 2015. Kolektivizatsiyata v balgarskoto selo (1948–1970). Sofia: IK „Gutenberg“.
<https://www.ei.sanu.ac.rs/index.php/gei/article/view/1023>.
Датум приступа: 20 jan. 2025